همکاری با ما

صنایع

شرکت علاقه‌مند به همکاری با دانشکده هستم و می خواهم از تخصص دانشگاه برای حل مشکلم یا برای تعریف پروژه های شرکت کمک بگیرم.

 • مشاوره علمی دانشگاه در راستای پیشبرد مسائل روز شرکت
 • برون سپاری پروژه‌های شرکت به مجموعه‌ای متخصص مخصوصا در علم روز
 • ایجاد آزمایشگاه‌ مرجع بابت امور شرکت یا آزمایشگاه‌های جانبی
 • به دنبال نیروی کار فعال و کارآمد
 • دفتر انتقال فناوری دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر، یک مدل جدید برای پایداری سازی و جهش در گسترش توسعه دانش، فناوری‌ها و محصولات دانش‌ بنیان در کشور ارائه داده است. در این مدل، ظرفیت عظیم و کمتر استفاده شده موجود در انجام پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی و کارشناسی برای توسعه دانش، فناوری‌­ها و محصولات دانش­ بنیان فعال شده و همچنین با حضور و مشارکت بخش خصوصی و نیمه ­دولتی، ریسک تحقیق، توسعه و تجاری‌سازی کاهش می‌­یابد. همچنین با استفاده از ظرفیت پایان‌­نامه‌­ها در کلاس دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران به صورت همگرا و هدفمند، عمق و اصالت دستاوردها و در نتیجه­‌ی آن امکان رقابت با محصولات خارجی در داخل کشور و همچنین حضور در بازار جهانی افزایش می­‌یابد. از طرفی، نیروی کار جوان، متخصص و آماده به کار در کشور، در پروژه‌های شرکت‌ها همکاری موثر داشته و می‌توانند به عنوان نیروی بالقوه برای جذب به حساب آیند.
  در همین راستا، دفتر انتقال فناوری دانشکده، روند زیر را برای کار با شرکت‌ها و صنایع پیشنهاد می‌دهد:

  همچنین ممکن است سوال‌های زیر برای شما پیش بیاید. لذا می‌توانید سوالات خود را در لینک‌های زیر جستجو کنید و در صورتی که موارد دیگری در ذهن دارید، با دفتر انتقال فناوری ارتباط برقرار کنید:

  چگونه می‌توانم پروژه‌های شرکت را در قالب مدل دانشکده تعریف کنم؟

  پس از عقد تفاهم‌نامه مابین دانشکده و شرکت، رابطین طرفین جلسات فنی لازم اساتید دانشکده و متخصصین شرکت تنظیم می‌کنند. در این جلسات، نیازهای شرکت با دقت بیشتری بررسی شده و توانمندی‌های دانشکده در حوزه کاری شرکت معرفی می‌شوند. لذا بررسی‌های لازم جهت امکان‌سنجی تعریف پروژه‌های شرکت در دانشکده و در قالب پروژه‌های کارشناسی ارشد (یک ساله) و دکترا (دو ساله) صورت می‌پذیرد. پس از این بررسی‌ها و عقد قرارداد مادر، دستورکارهایی که به عنوان پیوست قرارداد مادر تعریف می‌شوند، توسط اساتید برای هر قسمت کاری تعریف شده نوشته می‌شوند.

  حوزه‌های فعالیت دانشکده چیست؟

  دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، تنها مجموعه‌ای است که رشته‌های مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات (با زیرگرایش‌های مربوطه در هر رشته) را در کنار یکدیگر در یک دانشکده دارد. این موضوع از نقاط قوت دانشکده می‌باشد، چرا که با توجه به تعریف موضوعات بین رشته‌ای در پروژه‌های مختلف، درکنار هم بودن این اعضای هیئت علمی و دانشجویان این رشته‌ها، باعث پیشبرد بسیار خوب در پروژه‌ها خواهد بود.
  حوزه‌های فعالیت‌های دانشکده را می‌توانید از اینجا مشاهده نمایید. همچنین می‌توانید با مطالعه کاتالوگ دانشکده، از تکنولوژی‌ها، محصولات و سرویس‌هایی که در دانشکده وجود دارد،‌ مطلع شوید. با مشاهده وب‌سایت دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر ، می‌توانید رزومه و پروژه‌های انجام شده توسط اساتید در دانشکده را مطالعه فرمایید.

  مدل همکاری شرکت و دانشکده چگونه است؟

  دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، مدل «دانشکده سرمایه‌گذار» را تعریف نموده و این مدل برای اولین بار و به عنوان پایلوت در این دانشکده در حال اجرا می‌باشد. مطابق این مدل، پروژه‌هایی که در لبه‌های مرز علم و دانش در صنعت وجود دارند، می‌توانند در قالب پروژه‌های تحصیلات تکمیلی و کارشناسی این دانشکده تعریف شده و توسط دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشکده و البته با حضور متخصصی فنی شرکت در کنار گروه دانشگاهی بابت پیشروی پروژه طبق نیازهای صنعت، انجام پذیرد. در این مدل، با توجه به نیازهای روزمره دانشجویان و برای کاهش ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران و صنایع،‌ حقوق حداقلی در دوره کاری در نظر گرفته شده است که در پیشروی پروژه و برای شرکت، هزینه‌ها سرشکن خواهد شد؛ پس از به ثمر رسیدن پروژه پاداش نهایی افراد داده می‌شود. در ابتدای پروژه، مالکیت مادی و معنوی پروژه بر اساس یکی از مدل‌های زیر مشخص می‌گردد:


 • خرید کل محصول توسط شرکت (take over)
 • خرید حق امتیاز استفاده از نتایج توسط شرکت (royalty)
 • تأسیس یک شرکت مشترک بین تیم اجرایی در دانشکده و شرکت (joint venture)
 • منافع همکاری شرکت با دانشکده و دفتر انتقال فناوری در چیست؟

  شرکت‌ها با تعریف پرو‌ژه‌های تخصصی و علمی خود، می‌توانند از توان علمی و تخصصی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، به عنوان یکی از برترین‌های کشور بهره‌مند شود. این بهره‌مندی از مشاوره با اعضای هیئت علمی دانشکده شروع شده و به انجام پروژه‌ها توسط دانشجویانی که رتبه‌های برتر کشور هستند، می‌انجامد که این موضوع به شدت هزینه‌های شرکت را کاهش می‌دهد. از طرفی رفت و آمدها به دانشکده (برای رابطین شرکت با دانشکده) و با شرکت‌ها صورت می‌پذیرد که ارتباط دانشگاه و صنعت را قوی‌تر می‌کند. این ارتباطات برای جذب نیرو نیز به شدت کمک کننده است.
  به صورت خلاصه، می‌توان این مزایا را این چنین مطرح کرد:

 • ارتباط با اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشکده
 • رفت و آمد اعضای شرکت و حضور در دانشکده
 • سر شکن شدن هزینه‌های شرکت در انجام پروژه‌ها
 • آشنایی نیروی انسانی در حین انجام پروژه‌‌ها با فعالیت‌های شرکت